Haber

Seçmen Listeleri Bugün Askıya Alınacak

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen listelerinin incelenmesi ve itirazlar için 20 Mart’ta askıya aldığı süre bugün sona eriyor. Seçmen kaydı olmayan veya bilgilerini değiştirmek isteyen vatandaşların, nüfus müdürlüklerine başvurduktan sonra belgelerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmesi gerekiyor.

YSK’nın hazırladığı takvime göre, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle 20 Mart’ta askıya alınan seçmen listelerindeki eksikliklerin tamamlanması ve itirazlar için verilen süre bugün saat 17.00’de sona erecek.

Vatandaşların e-Devlet’ten seçmen listesinde olup olmadığını sorgulaması veya listede olup olmadığını muhtarlığa giderek sorgulaması gerekiyor.

Yerli seçmenler, e-Devlet’in “Yerli Seçmen Sorgulama” bölümünden, YSK’nın mobil uygulamasından, 444 9 975 numaralı telefondan veya YSK Çağrı Merkezi’nden seçmen kaydını kontrol edebilir.

Seçmen kaydı olmayan veya bilgilerini değiştirmek isteyen vatandaşların nüfus müdürlüklerine başvurmaları ve burada yapılacak düzeltme işlemlerinin başvuru belgesinin bir örneği ile birlikte ilçe seçim kurulu başkanlığına iletilmesi gerekmektedir.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından deprem bölgesinde oy kullanacak vatandaşların seçmen kütüğüne kaydolması için düzenleme yapıldı. İl içinde veya il dışında başka bir yere taşınmak; Çadır, konteyner veya öğrenci yurtlarında kalan depremzedeler ikamet ettikleri yerin seçmen kütüğüne kayıt yaptırabilirler. Bunun için nüfus müdürlüklerine başvurduktan sonra bu başvuru belgesinin bir örneğini bulundukları yerin ilçe seçim kuruluna vermeleri gerekir.

Oyunu yurt dışında kullanacak seçmenler, seçmen kayıtlarını yaptırdıktan sonra bilgilerinin eksik olması halinde bulundukları ülkelerdeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına başvurabilirler. Türkiye’deki yabancı seçmenler de pasaportları ile önce nüfus müdürlüğüne, ardından ilçe seçim kuruluna başvurarak gerekli işlemleri yapabilirler.

habergerze.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu