Haber

KANDİLLİ GÖZLEMEVİ MÜDÜRÜ PROF. Dr. ÖZENER: BÖYLE DEPREM OLACAK

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yaptı. Özener, ‘5.6 boyunda olmalarının çok doğal olduğuna dikkat çektik. Bu deprem de onlardan biri, Malatya civarında meydana gelen bir deprem. Böyle depremler olacak. Maalesef bu sarsıntıları yaşayacağız” dedi.

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremlerin ardından 11 il etkilendi, artçı sarsıntılar devam ederken bir deprem daha meydana geldi. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde merkez üssü 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremle ilgili açıklama yapan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bu büyüklükteki artçı sarsıntıların devam edeceğini belirterek, hasarlı binalardan kaçınılması gerektiği konusunda uyardı.

‘1 YILA KADAR DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİK’

prof. Haluk Özener, ‘Daha önce de belirttiğimiz gibi 7.7 ve 7.6’lık çok büyük iki sarsıntı oldu. Bu sarsıntıların artçı şoklarının haftalarca, aylarca hatta 1 yıla kadar süreceğini söylemiştik. 5.6 boyunda olmalarının gayet doğal olduğunu belirttik. Bu sarsıntı da onlardan biri, Malatya civarında meydana gelen bir sarsıntı. Böyle sarsıntılar olacak. Vatandaşlarımız tedbirli olup, olabildiğince sakin kalmalı ve hasarlı binalarına girmeden durmalıdır. Maalesef bu depremleri yaşayacağız. Arkadaşlarımız her beyin sarsıntısından sonra arka arkaya oto-analizden detaylar alıyorlar. Detayları ve açıklamayı aldıktan sonra butona basarak bilgileri gönderiyor” dedi.

Öte yandan depremin ardından vatandaşlar Kandilli Rasathanesi’ni arayarak depremle ilgili bilgi istedi.

habergulagac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu