Haber

İspanya ve Brezilya Ortadoğu için Barış Konferansı düzenlemek istiyor

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail ve Filistin sorununa iki devletli çözümü uygulayacak uluslararası bir “Ortadoğu Barış Konferansı” düzenlenmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

İspanya Başbakanı Sanchez, X sosyal medya platformuna yaptığı açıklamada, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile İsrail-Filistin çatışması ile Avrupa Birliği (AB) ve Güney Ortak Pazarı arasında olası bir anlaşmaya ilişkin telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. MERCOSUR).

Sanchez, “Ortadoğu’daki şiddet sarmalına da değindik. Sivil halkın acılarının hafifletilmesi için Brezilya ve İspanya olarak birlikte çalışmaya ve iki devletli barış anlaşmasını hayata geçirecek uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi yönünde ilerlemeye devam edeceğiz. çözüm.” sözlerini kullandı.

26-27 Ekim’de Brüksel’de düzenlenen son AB Konseyi Zirvesi’nde İspanya, 6 ay içinde Ortadoğu Barış Konferansı düzenlenmesini önermiş ve bu amaçla Birleşmiş Milletler nezdinde lobi çalışmaları başlatmıştı.

Sanchez, AB ile MERCOSUR arasındaki anlaşmanın, İspanya’nın AB başkanlığında yıl sonundan önce imzalanmasını istediklerini de kaydetti.

haber-bekilli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu