Haber

Hollanda’da Devlet Sırlarını Sızdırdığı Şüphesiyle Gözaltına Alınan Kamu Çalışanları

Hollanda Savcılığı, biri Güvenlik ve Terörle Mücadele Dairesi (NCTV) çalışanı, diğeri polis memuru olmak üzere iki kamu çalışanının “devlet sırlarını sızdırma” şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 26 Ekim 2023’te 64 yaşında bir erkek ve 35 yaşında bir kadının devlet sırrı niteliğindeki bilgileri bulundurma ve ifşa etme şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, Rotterdam’da yaşayan 64 yaşındaki erkek şüphelinin hem NCTV’de hem de Hollanda polisinin Ulusal Polis Birimi’nde çalıştığı, Gouda’da yaşayan kadının ise eski bir NCTV çalışanı olduğu ve yakın zamanda polis teşkilatına katıldığı belirtildi. .

Açıklamada, 14 gün gözaltı kararı ve bir takım kısıtlamalara tabi tutulan şüphelilerin sadece avukatlarıyla görüşmelerine izin verildiği vurgulandı.

Açıklamada, soruşturmanın güvenliği açısından bu aşamada başka bir bilgi verilmeyeceği belirtilirken, soruşturma kapsamında birçok yerde arama yapıldığı bildirildi.

Fas’a bilgi sızdırdığından şüpheleniliyor

AD gazetesinin “Terörle mücadele kurumunda çalışan tercüman ve analistin devlet sırlarını Fas’a sızdırdığından şüpheleniliyor” başlıklı haberinde, söz konusu şüphelilerin Fas hükümetine bilgi aktardığından şüphelenildiği iddiasına yer verildi.

Haberde, NCTV’de çevirmen ve analist olarak çalışan 64 yaşındaki erkek şüphelinin, polisin Terörle Mücadele, Aşırılık ve Radikalleşme Dairesi’ndeki (CTER) hassas belgelere erişimi olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu