Ekonomi

Güney Marmara’nın tohum raporu GMKA tarafından hazırlandı

Balıkesir ve Çanakkale illeri kapsamında tohumculuk sektörünü ele alan rapor, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile uyum içinde faaliyet gösteren Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından hazırlandı.

GMKA’dan yapılan yazılı açıklamada, “Güney Marmara Bölgesi TR22 Tohumculuk Raporu” ile tohumculuk sektörünün bölge ve il verileriyle analiz edildiği ve gıda zincirinin ilk halkası olan tohumun sadece tarımsal bir girdi değil, aynı zamanda teknoloji kullanılarak elde edilen, getirisi ve ekonomik değeri yüksek bir malzeme. kabul edildiğini bildirdi.

Balıkesir’de 11’i özel araştırma yetkilisi, 2’si laboratuvar analiz yetkisine sahip 19 yetkili tohumculuk firmasının yanı sıra 130 fide üretici firma, 17 süs bitkisi üreticisi, 2 fide üreticisi ve 392 tohum bayii olduğu bildirildi. Açıklamada, Çanakkale’de 1 yetkili tohumculuk firması, 11 fidan üreticisi ve 170 tohum bayisinin bulunduğu açıklandı.

Raporda, tohumculuk sektörünün mevcut durumu ve ihtiyaca cevap veren üretim durumunun ele alındığı belirtilirken, “Ayrıca sektördeki dış ticaret verileri, pazarlama yapıları, kamu ve STK’ların rolü, tescil ve sertifikasyon konuları da detaylı olarak incelenmiştir.Rapor kapsamında Tohumculuk bölümünün güçlü ve zayıf yönleri ortaya konularak geleceğe yönelik fırsat ve tehditler de değerlendirilmiştir.Tohumculuk sektörünün, bölge ve ülke ekonomisi için son derece değerli olan, hazırlanan analizler ve raporlarla daha kapsayıcı ve sürdürülebilir hale getirilebilen, şubenin tüm paydaşlarına değerli bir katkı sağlayan kaynak sağlamaktadır.” terimi yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi için Sonuç Odaklı Program kapsamında hazırlanan tohum raporuna ajansın internet sitesinden ve Kalkınma Kütüphanesi’nden ulaşılabileceği bilgisini paylaştı. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü.

Tohumların doğru kullanımının birim alandan daha fazla eser elde etmenin birinci kuralı olarak kabul edildiğini vurgulayan Güçlü, “Bitkisel üretimde tohum kadar iklim ve toprak koşulları da önemlidir. TR22 Güney Marmara bölgesi bitki yetiştirmeye uygun arazi ve iklim koşullarına sahiptir. tohumculuk sektöründe önemli bir konuma sahip olan tohumculuk firmalarının faaliyet gösterdiği bir bölgedir değerlendirmesini yapmıştır.

doganyol-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu